Biografia

the moon

Gdy w 2012 roku okazało się, że jednak nie będzie końca świata, grupa śmiałków po prostu założyła zespół. Dwa lata prób i przetasowań dały efekt w postaci EPki „Ślady”, teledysku do utworu „Nic” i pierwszych koncertów na dużej scenie. Jednak dopiero 2015 rok przynosi stabilny skład i nieoczekiwany zwrot w dość leniwej dotychczas egzystencji.

Warszawskie Studio Serakos i wydana w 2016 roku EPka „Obojętność”, otwierają drogę do kontraktu na pierwszy duży album. Wydaniem płyty „NÓW” zajęła się wytwórnia Solion, a w sesji nagraniowej wziął udział Wojtek Horny, klawiszowiec ONA i KOMBII.

„NÓW”, z premierą w maju 2017 doczekał się czterech teledysków obrazujących utwory: „Ślady”, „Obojętność”, „Pani Domu” i „Kolej rzeczy”, a płyta otrzymała tytuł ALBUM ROKU według czytelników trójmiasto.pl

W ramach promocji The Moon gościł m.in. w Teleexpresie u Marka Sierockiego, w TVP Gdańsk i na falach kilkudziesięciu stacji radiowych. W wielu niezależnych rozgłośniach single zajęły wysokie miejsca na listach przebojów, a w Nowym Jorku, na falach Polskiego Radia WRKL, The Moon zadebiutował z audycją w najlepszych godzinach antenowych.

Trasa USŁYSZ KSIĘŻYC LIVE 2017, była serią koncertów promujących materiał, podczas których zespół występował między innymi z Agnieszką Chylińską, Oddziałem Zamkniętym czy Lipali. Rok 2018 to dalszy ciąg występów, zarówno klubowych, jak i większych plenerowych imprez. Wspólne koncerty, również z Wanda i Banda, Małgorzata Ostrowska i Cochice były doskonałym przygotowaniem do kolejnej płyty.

Zima 2018/2019 upływa w studio nagrań, gdzie powstaje drugi album. Utworem zapowiadającym materiał „PÓŁ DO PEŁNI” jest piosenka „Dzień Dobry”, z teledyskiem zrealizowanym podczas sesji nagraniowej. To już szósty klip zespołu i pierwszy utwór wydany jako singiel na CD. W sesji nagraniowej ponownie bierze udział Wojtek Horny i podobnie jak w przypadku debiutu, realizacją płyty zajmuje się Mateusz Machnikowski. Premiera albumu „PÓŁ DO PEŁNI” – 10.VI.2019

O samych muzykach można wiele, ale wyszukiwarka Google powie więcej. Wspomnieć wystarczy, że w różnych zespołach i na różnych scenach, występowali i tworzyli długo przed powstaniem The Moon.

Formacja unika wyraźnego podziału na gitarę rytmiczną i solową, kompozytora i odtwórcę, tekściarza i instrumentalistę. Muzykę i teksty podpisują wspólnie, jako The Moon i to najlepiej odzwierciedla proces powstawania utworów.

Twórczość Gdańszczan to z pewnością Rock w tym lżejszym wydaniu. Melodyjnie i przebojowo, z chwytliwymi refrenami, jednocześnie niepokornie i z pazurem. Momentami wręcz popowo, ale z progresywną nutą. Bez specjalnych instrumentalnych popisów, bez zawiłych konstrukcji, ale nie ocierając się o banał. Współcześnie i świeżo, klasycznie i analogowo. Polskie teksty celnie opisujące rzeczywistość, czasem żartobliwie, czasem refleksyjnie. Dwie strony Księżyca.

The Moon wiąże wydarzenia z kalendarzem lunarnym. Premiera płyty „NÓW”, kolejne teledyski i również nadchodzący album „PÓŁ DO PEŁNI” akcentują fazy ruchu ziemskiego satelity. Przypadek? – nie sądzę.

SKŁAD:
Anna Klein – wokal
Mariusz Jasiński – gitara
Alex Kopczyński – gitara
Jacek Zieliński – bas
Dominik Kołodziejczak – perkusja

DYSKOGRAFIA:
„Ślady” EP 2015
„Obojętność” EP 2016
„Nów” CD 2017 Soliton
„Dzień Dobry” MCD 2018 Soliton
„Pół do pełni” CD 2019 – premiera 10.VI.2019